Vabadussõjas võidelnute mälestuspäev on Eesti oluline tähtpäev, mil meenutatakse ja austatakse neid vapraid sõdureid, kes võitlesid Eesti Vabariigi nimel Vabadussõjas. Vabadussõjas võidelnute mälestuspäev on lipupäev, mis tähendab, et kõikjal Eestis heisatakse Eesti lipud. Sellega näidatakse üles austust ja tänulikkust Eesti vabaduse eest võidelnud kangelastele. Vabadussõjas võidelnute mälestuspäev 2024. aastal tähistatakse kolmapäeval, 3. jaanuaril 2024. aastal. See tähtpäev kuulub 2024. aastal ka lipupäevad 2024 hulka.
Vabadussõda kestis 28. novembrist 1918 kuni 2. veebruarini 1920. Selle aja jooksul võitlesid Eesti sõdurid ja nende liitlased nii Nõukogude Venemaa kui ka Saksa Landeswehri vastu, et kaitsta Eesti vabadust ja iseseisvust. Läbi raske võitluse suutis Eesti kaitsta oma territooriumi ning rajada Eesti Vabariik.
Vabadussõjas võidelnute mälestuspäeva tähistatakse iga-aastaselt 3. jaanuaril, meenutades relvade lõplikku vaikimist 1920. aasta 3. jaanuari hommikul kell 10.30. Sel päeval avaldatakse austust langenud kangelastele ja kõigile neile, kes võitlesid Eesti iseseisvuse nimel Vabadussõja lahingutes. Vabadussõjas võidelnute mälestuspäev 2024. aastal toimub 03.01.2024.
Vabadussõjas võidelnute mälestuspäev 2024: Tähtsus ja ajalugu
Vabadussõja ülevaade
Vabadussõda oli Eesti Vabariigi ja Nõukogude Venemaa vahel peetud sõda aastatel 1918–1920. Sõda lõppes Eesti võiduga ja Tartu rahulepingu sõlmimisega 1920. aastal. Vabadussõjas võidelnute mälestuspäev on pühendatud kõigile neile, kes võitlesid Eesti vabaduse eest. Tartu rahulepingu sõlmimise puhul tähistatakse Eestis riikliku tähtpäevana ja lipupäevana. Tartu rahulepingu aastapäev 2024. aastal toimub 2. veebruaril 2024.
Vabadussõjas võidelnute mälestuspäev: Algus ja traditsioonid
Vabadussõjas võidelnute mälestuspäev sai alguse 1920. aastal, kui 3. jaanuaril kell 10.30 hakkas kehtima Vabadussõja relvarahu. Sellest ajast alates heisatakse iga aasta 3. jaanuaril Eesti riigilipud ja tähistatakse Vabadussõjas võidelnute mälestuspäeva. Nii tähistatakse ka Vabadussõjas võidelnute mälestuspäeva 2024. aastal.
Vabadussõjas võidelnute mälestuspäeva traditsioonide hulka kuuluvad:
- Riigilippude heiskamine päikesetõusul ja langetamine päikeseloojangul.
- Kell 10.30 vaikuseminut, täpselt sama ajal, mil relvad vaikisid 1920. aastal.
- Mälestustseremooniad ja -üritused erinevates linnades ja asulates.
- Eesti lipu heiskamine.
Vabadussõjas võidelnute mälestuspäev 2024: Mälestusmärgid ja tseremooniad
Eestis on mitmeid mälestusmärke ja monumente, mis on pühendatud Vabadussõjas võidelnutele ja langenud kangelastele. Neist kõige tuntum on Vabadussõja võidusammas Tallinnas Vabaduse väljakul.
Vabadussõjas võidelnute mälestuspäeval korraldatakse tseremooniaid ja üritusi, kus osalevad kaitseminister, Kaitseliidu esindajad, kohalike omavalitsuste liikmed ning vabaühendused. Need üritused on tähtis osa eestlaste ajaloo austamisest ja tänutunde väljendamisest neile, kes võitlesid Eesti vabaduse eest. Teisiti ei möödu ka Vabadussõjas võidelnute mälestuspäev 2024. aastal.
Vabadussõjas võidelnute mälestuspäev hõlmab lisaks mitmetele ametlikele tseremooniatele ka vaikuseminutis osalemisest. Vaikuseminuti jooksul mälestatakse neid vapraid Vabadussõjas langenud, kes võitlesid Eesti vabaduse nimel. Vaikuseminutit toimub 3.jaanuaril kell 10:30. Vabadussõjas võidelnute mälestuspäev on oluline päev Eesti ajaloost, mis meenutab soovi säilitada sõltumatus ja vabadus.
Vabadussõja mõju Eesti rahvuslikule identiteedile
Vabadussõja roll Eesti iseseisvuses
Vabadussõda toimus 1918-1920 Eesti riigi iseseisvuse nimel. Selles sõjas kasutasid Eesti väed erinevaid relvi, nagu kuulipildujad, suurtükid ja soomusrongid.
Viljandi maleva vabatahtlike osalus Vabadussõjas oli oluline Eesti iseseisvuse püsimiseks. Noore Eesti riigi vaprad kaitsjad võitlesid rahva iseolemise nimel. Kaitseväe juures hakkasid koonduma vabatahtlikud üle kogu Eesti, et seista ühiselt oma isamaa eest.
Vabadussõjas võidelnute mälestuspäev 2024: Tähendus tänapäeva Eestis
Vabadussõjas võidelnute mälestuspäev on Eestis oluline lipupäev, mil avaldatakse austust Vabadussõjas võidelnud langenud Eesti sõduritele. Vabadussõjas võidelnute mälestuspäev 2024. aastal tähistatakse 3. jaanuaril 2024.
Eestis on palju mälestusmärke, mida Vabadussõjas võidelnute mälestuspäeval külastatakse. Kaitseminister on traditsiooniliselt kohal suurematel tseremooniatel, mis toimuvad Vabadussõjas langenud sõdurite mälestuseks. Need mälestusmärgid ja tseremooniad hoiavad elus rahvuslikku identiteeti, näidates austust nendele, kes ohverdasid oma elu Eesti vabaduse nimel.
Lisaks tugevdavad Vabadussõjas võidelnute mälestuspäeva tähistamisega jätkuvalt Eesti rahvuslikku ühtekuuluvustunnet ning aitavad noorema põlvkonna jaoks meeles pidada, et iseseisvuse eest võitlemine ei olnud lihtne. Üldiselt võib öelda, et Vabadussõjas võidelnute mälestuspäeva tähistamine aitab tugevdada Eesti kaitsevõimet ning rahva ühtsust.
KKK
Eesti Vabadussõda toimus 28. novembrist 1918 kuni 2. veebruarini 1920
Vabadussõjas võidelnute mälestuspäeva tähistatakse, et austada ja mälestada Eesti vabaduse eest võidelnud inimesi.
2024. aastal on Vabadussõjas võidelnute mälestuspäevale järgnev lipupäev eesti kirjanduse päev 2024.
Vabadussõjas võidelnute mälestuspäeva tähistamiseks korraldatakse mitmeid erinevaid tseremooniaid ja üritusi. Üks peamine Vabadussõjas võidelnute austusavaldus on 10:30 toimub vaikuseminut, millal inimesed on tasased ning mõtlevad Eesti eest võidelnute ning Eesti Vabariigi ning selle tähenduse üle.
Vabadussõjas võidelnute mälestuspäev on lipupäev 2024. aastal. Sellel päeval heisatakse Eesti Vabariigi lipp.
Ei, kahjuks see päev ei kuulu lühendatud tööpäevad 2024 hulka ega ei ole ka puhkepäev 2024. aastal.
Vabadussõjas võidelnute mälestuspäevale järgnev lipupäev on eesti kirjanduse päev. Eesti kirjanduse päev kuulub lipupäevad 2024. aastal hulka.
Kalender 2024 sisaldab endas erinevaid 2024. aasta olulisi kuupäevi.