Uusaasta: tähendus, traditsioonid ja tavad

Uusaasta on päev, mis tähistab uue kalendriaasta algust. Eestis tähistatakse uut aastat 1. jaanuaril. Tegemist on maailmas väga levinud püha tähistamisega ning erinevates kultuurides tähistatakse seda erinevalt.

Eestis on uusaasta riigipüha ning sellele eelnev tööpäev on lühendatud tööpäev, mida lühendatakse kolme tunni võrra.

Uue aasta tähistamine Eestis on seotud erinevate traditsioonidega. Lastakse ilutulestikku, süüdatakse küünlavalgus ja tehakse uusaasta lubadusi. Samuti on toitudel oluline osa tähistamisest. Levinumateks toitudeks on näiteks seapraad, hapukapsad ja verivorstid.

Uusaasta: peamised märksõnad

  • Uue aasta algus tähistab uue kalendriaasta algust ning on maailmas levinud püha.
  • Eestis tähistatakse uut aastat 1. jaanuaril.
  • Uue aasta tähistamine Eestis on seotud erinevate traditsioonidega. Lastakse ilutulestikku, süüdatakse küünlavalgus ja tehakse lubadusi uueks aastaks. Olulisel kohal on ka toidud nagu seapraad, hapukapsad ja verivorstid.

Uusaasta tähistamine Eestis

Uusaasta
Uusaasta

Uusaasta traditsioonid ja tavad

Uusaasta on Eestis riiklik püha, mis tähistab uue kalendriaasta algust. Tähtpäeva tähistamine algab tavaliselt õhtusöögiga, mille käigus süüakse traditsioonilisi roogasid, nagu seapraad, hapukapsad, verivorstid ja kartul. Enne õhtusööki võib juua klaasi vahuveini või teha tervitusnapsu.

Pärast õhtusööki võib minna vaatama ilutulestikku, mis algab keskööl. Ilutulestikud toimuvad tavaliselt suuremates linnades, nagu Tallinn, Tartu ja Pärnu. Kui ilutulestikku ei vaadata, siis võib uue aasta saabumist tähistada ka sõprade ja perega kodus.

Lisaks ilutulestikule on uue aasta tähistamisel oluline roll ka tavadel ja traditsioonidel. Üheks traditsiooniks on katta laud seitsme erineva toiduga, mis sümboliseerivad heaolu ja küllust uuel aastal. Samuti on levinud tava süüdata küünlad, mis sümboliseerivad valgust ja uut algust.

Uue aasta tähistamine Eestis on ka seotud aastavahetusega. Aastavahetuse ajal võib kuulata muusikat, tantsida ja lõbutseda koos sõprade ja perega. Paljud inimesed teevad ka lubadusi uueks aastaks, mis on seotud tervisliku eluviisi, hariduse või karjääriga.

Kokkuvõttes on uue aasta tähistamine Eestis täis traditsioone ja tavasid, mis on seotud heaolu ja küllusega uuel aastal. Ilutulestikud, õhtusöögid, küünlad ja lubadused algavaks uueks aastaks on kõik osa sellest tähtpäevast.

Uusaasta pühad Eestis

Uusaasta pühad Eestis
Uusaasta pühad Eestis

Riigipühad

Uusaasta on üks Eesti riigipühadest, mis tähistatakse 1. jaanuaril. See on päev, mil Gregoriuse ja Juliuse kalendri järgi algab uus aasta. Uue aasta tähistamist riiklikult ei koordineerita, kuid see on üks väheseid päevi aastas, kui paljud ettevõtted ja asutused on suletud.

Pühade ja tähtpäevade seadus sätestab, et riigipühad on puhkepäevad, kuid tööandja võib kokkuleppel töötajaga määrata riigipühale eelneva tööpäeva lühendatud tööpäevaks. Seega, kui riigipüha langeb nädalavahetusele, siis lühendatakse tööpäeva kolme tunni võrra.

Tööpäevad

Kui uusaasta langeb nädalavahetusele, siis on järgnev esmaspäev tavapärane tööpäev. Kui ta langeb tööpäevale, siis on see päev tavaliselt vaba päev. Kuid see sõltub töölepingu seadusest ja tööandja otsusest.

Töölepingu seadus sätestab, et kui riigipüha langeb tööpäevale, siis on töötajal õigus saada selle päeva eest tasu, mis on võrdne tema keskmise päevatasuga. Kuid tööandja võib kokkuleppel töötajaga määrata selle päeva vabaks.

Kokkuvõttes on uusaasta üks Eesti riigipühadest, mida tähistatakse 1. jaanuaril. Riigipühana on see tavaliselt vaba päev, kuid tööandja võib kokkuleppel töötajaga määrata selle päeva tööpäevaks või lühendada eelneva tööpäeva pikkust.

Uusaasta kuupäevad

Kuud

Uusaasta on püha, mil tähistatakse uue kalendriaasta algust. Lääneriikides, kus kasutatakse Gregoriuse kalendrit, on uusaasta 1. jaanuaril. Hiina uusaasta, mida tavaliselt nimetatakse kevadfestivaliks, on iga-aastane 15-päevane uue aasta algus. Sel aastal algab Hiina uusaasta tähistamine 12. veebruaril ja see kestab 26. veebruarini. Seda nimetatakse ka Hiina Kuu-uusaastaks või Kuu-uusaastaks, kuna tähistamise kuupäevad põhinevad Hiina kuupäikese kalendril.

Nädalapäevad

Uusaasta kuupäevad langevad erinevatele nädalapäevadele sõltuvalt aastast. Näiteks, kui 1. jaanuar on esmaspäeval, siis on järgmisel aastal teisipäeval jne. Kuna uusaasta on tavaliselt riigipüha, siis langeb see sageli nädalavahetusele.

Allpool on tabel, mis näitab millistel nädalapäevadel on 1. jaanuar tulevastel aastatel:

Aasta Kuupäev Nädalapäev
2023 1. jaanuar Pühapäev
2024 1. jaanuar Teisipäev
2025 1. jaanuar Kolmapäev
2026 1. jaanuar Neljapäev
2027 1. jaanuar Reede
2028 1. jaanuar Laupäev

Kuigi uusaasta langeb sageli nädalavahetusele, siis on see siiski riigipüha ja enamik ettevõtteid on sel päeval suletud.

Uusaasta tähistamine maailmas

Uusaasta tähistamine maailmas
Uusaasta tähistamine maailmas

Uusaasta on püha, mil tähistatakse uue kalendriaasta algust. See on üks enim tähistatud päevi aastas, mida tähistatakse erinevates maailma riikides erinevalt. Selles osas vaadeldakse, kuidas toimub tähistamine Euroopas, Aasias ja Põhja-Ameerikas.

Euroopa

Euroopas tähistatakse uut aastat sageli ilutulestikuga. Näiteks Hollandis süütavad paljud elanikud ilutulestiku ja järgnevad rõõmust hõisates üksteisele head uut aastat soovides.

Aasia

Hiina uusaasta on üks tähtsamaid pühi Hiinas, Taiwani saarel ja Singapuris. Hiina uueaasta tähistamise traditsioonid hõlmavad punaseid kaunistusi, ilutulestikku, tantsimist, draakonitantsu ja palju muud. Samuti on uusaasta tähistamine oluline Indoneesias, Malaisias, Myanmaris ja Mauritiuses.

Jaapanis tähistatakse uut aastat 108 kella löömisega kõikidest budistlikest templitest. Jaapani uue aasta üks ebaharilikke traditsioone on reha ostmine, et “riisuda majja rohkem õnne”.

Põhja-Ameerika

Põhja-Ameerikas tähistatakse uut aastat sageli erinevate pidustustega. Näiteks New Yorgi Times Square’il langeb iga aasta keskööl kristallkuul, mis sümboliseerib uue aasta algust. Lisaks tähistatakse uut aastat Kanadas, kus inimesed kogunevad Toronto linnas Nathan Phillipsi väljakule ilutulestiku ja muusika nautimiseks.

Üldiselt on uue aasta tähistamine erinevates maailma riikides erinev, kuid see on alati tähtis sündmus, mida tähistatakse erinevate traditsioonide ja pidustustega.

Uusaasta: Sagedasti esitatud küsimused

Millal on ülestõusmispühade 1. püha?

Ülestõusmispühade 1. püha on liikuv püha, mis langeb alati pühapäevale, mis jääb ajavahemikku 22. märtsist kuni 25. aprillini.

Millal on nelipühade 1. püha?

Nelipühade 1. püha on liikuv püha, mis langeb alati pühapäevale, mis jääb ajavahemikku 10. mai kuni 13. juuni.

Millal on jaanipäev?

Jaanipäev on rahvuslik püha, mis tähistatakse 24. juunil.

Mis on kevadpüha?

Kevadpüha on Eesti riigipüha, mis tähistatakse 1. mail.

Kuidas tähistatakse uusaastat Eestis?

Uue aasta tähistamine Eestis on tavaliselt seotud ilutulestiku ja pidutsemisega. Paljud inimesed kogunevad sõprade ja perega ning tähistavad uue aasta algust koos. Samuti on tavaks süüa erinevaid hõrgutisi ja juua šampanjat. Lisaks on levinud komme teha lubadusi uueks aastaks, mis on seotud sageli tervislikuma eluviisi või uute oskuste õppimisega.

Millal on Mardipäev ja Kadripäev?

Mardipäev ja Kadripäev toimuvad novembris.