Mida teha Tartus?

Eeldatav lugemise aeg: 22 minutit

Sissejuhatus

Tartu on üks Eesti kultuuripealinnadest, mis on tuntud oma ajaloolise arhitektuuri, kultuurilise pärandi ja kaasaegsete atraktsioonide poolest.
Kuid mida teha Tartus? Tartu on üks parimaid kohti, kus külastajad saavad kogeda Eesti kultuuri ja ajalugu. Tartu on ka ülikoolilinn, kus on palju noori ja rahvusvahelisi üliõpilasi.

Tartu ülevaade

Tartus on palju erinevaid tegevusi, mida külastajad saavad nautida. Seal on palju ajaloolisi ehitisi, muuseume ja kultuurikeskusi, mis tutvustavad Eesti ajalugu ja kultuuri. Tartu on tuntud ka oma looduslike ilu ja roheliste parkide poolest, mis on suurepärased kohad piknikuks ja jalutuskäikudeks.

Kunst ja kultuur on Tartus väga olulised. Seal on palju galeriisid, teatreid ja kontserdisaale, kus külastajad saavad nautida erinevaid etendusi ja kontserte. Tartus on ka palju käsitöö õpitubasid, kus külastajad saavad õppida erinevaid käsitöötehnikaid ja luua oma käsitööd.

Põhilised märksõnad

  • Tartu on üks Eesti kultuuripealinnadest, kus külastajad saavad kogeda Eesti kultuuri ja ajalugu.
  • Tartus on palju ajaloolisi ehitisi, muuseume ja kultuurikeskusi, mis tutvustavad Eesti ajalugu ja kultuuri.
  • Kunst ja kultuur on Tartus väga olulised, seal on palju galeriisid, teatreid ja kontserdisaale, kus külastajad saavad nautida erinevaid etendusi ja kontserte.

Tartu ülevaade

Mida teha Tartus?
Mida teha Tartus?

Tartu on Eesti üks olulisemaid linnu ja tuntud kui ülikooli linn. Asudes Eesti idaosas Emajõe kaldal, on Tartu ainulaadne segu ajaloost, kultuurist ja kaasaegsest elust.

Kesklinn on Tartu süda, kus leidub palju ajaloolisi hooneid, kauplusi, restorane ja kohvikuid. Jalutuskäik Raekoja platsil, mis on üks vanimaid turge Eestis, on kindlasti külastamist väärt.

Tartu on tuntud ka kui kultuuripealinn, kus on palju muuseume, teatreid ja galeriisid. Üks tuntumaid muuseume on Tartu Ülikooli muuseum, kus saab tutvuda ülikooli ajalooga ja näha haruldasi raamatuid ning teaduslikke instrumente.

Autoliiklus on Tartus üsna tihe, kuid linnas on ka palju võimalusi jalgrattaga liikumiseks. Kesklinnas on olemas ka jalgrattaparkla, kus saab jalgratta turvaliselt parkida.

Kokkuvõttes on Tartu linn, mis pakub midagi igale külastajale. Olles täis ajalugu, kultuuri ja kaasaegset elu, on Tartu kindlasti üks Eesti kõige huvitavamaid linnu.

Tartu ajalugu

Tartu ajalugu ulatub tagasi sajandisse. Vanimad inimasustuse jäljed Tartus pärinevad umbes aastast 8000 eKr. Rauaaeg algas Tartus linnuse ja asula tekkimisega. Tartu asub kohas, kus koolmekohad võimaldasid hõlpsasti ületada omaaegset olulist veeteed Emajõge.

Tartu ülikool on Euroopa üks vanimaid ülikoole, mis asutati 1632. aastal. Ülikooli ajalugu on tihedalt seotud Tartu ajalooga. Ülikooli peahoone asub Toomemäel, mis on üks Tartu ajaloolisi ehitisi. Toomemäe kõrval paikneb ka Toomkirik, mis on üks vanemaid ehitisi Tartus.

Tartu ajaloo ja kultuuri kohta saab rohkem teada mitmetest muuseumidest, näiteks Tartu Ülikooli Ajaloomuuseumist, Tartu Kunstimuuseumist ja Tartu Mänguasjamuuseumist. Ajaloolisi ehitisi saab külastada näiteks Tartu Raekoja platsil, kus asub ka Tartu Raekoda.

Tartus sõlmiti ka Tartu rahuleping, mille puhul tähistame igal aastal Tartu rahulepingu aastapäeva. Tegemist on riikliku tähtpäevaga 2024. aastal ning ka lipupäevaga 2024. aastal.

Tartu ajalugu on rikas ja huvitav ning pakub avastamisrõõmu nii kohalikele kui ka turistidele.

Tartu Ülikool

Tartu Ülikool on Eesti vanim ja suurim ülikool, mis asutati 1632. aastal. Ülikool on tuntud oma kõrge kvaliteedi poolest ning pakub laia valikut õppeprogramme erinevates valdkondades. Tartu Ülikooli lõpetanud tudengid on oma erialal kõrgelt hinnatud ning neil on suurepärased karjäärivõimalused.

Ülikooli peahoone on üks Eesti vanimaid ja kaunimaid hooneid. See asub Toomemäe nõlval ning pakub suurepärast vaadet Tartu linnale. Peahoones asuvad ülikooli administratiivsed ja akadeemilised osakonnad ning see on avatud ka külastajatele. Ülikooli peahoone külastamine on suurepärane võimalus tutvuda ülikooli ajaloo ja kultuuriga.

Tartu Ülikooli maine on tugev nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt. Ülikool on tuntud oma kõrge akadeemilise taseme ja tipptasemel teadustöö poolest. Tartu Ülikool on saavutanud palju rahvusvahelist tunnustust ning on tuntud kui üks Euroopa juhtivaid ülikoole.

Ülikooli tudengid saavad nautida mitmesuguseid õppimisvõimalusi, sealhulgas loenguid, seminare, praktikume ja laboratoorseid töid. Lisaks pakub ülikool laia valikut teaduslikke uurimisvõimalusi ning tudengitel on võimalus osaleda erinevates teadusprojektides.

Kokkuvõttes on Tartu Ülikool suurepärane valik tudengitele, kes otsivad kõrget akadeemilist taset ja laia valikut õppeprogramme erinevates valdkondades. Ülikooli maine on tugev ning Tartu Ülikooli lõpetanud tudengitel on suurepärased karjäärivõimalused.

Mida teha Tartus: kunst ja kultuur

Mida teha Tartus?
Mida teha Tartus?

Tartu on tuntud oma rikkaliku kultuuri- ja kunstielu poolest ning pakub mitmeid võimalusi nii kohalikele kui ka turistidele. Kunstihuvilised leiavad Tartus mitmeid vaatamisväärsusi ja tegevusi.

Tartu Kunstimuuseum on üks linna tuntumaid muuseume, kus saab tutvuda nii Eesti kui ka rahvusvahelise kunstiga. Muuseumi kogus on üle 20 000 kunstiteose, mis hõlmavad erinevaid ajastuid ja stiile. Muuseumis on ka regulaarselt vahetuvad näitused ning erinevad haridusprogrammid.

Lisaks Tartu Kunstimuuseumile on linnas ka mitmeid galeriisid, kus saab tutvuda nii kohalike kui ka rahvusvaheliste kunstnike loominguga. Näiteks Pallas Gallery ja Tartu Kunstikooli Galerii pakuvad regulaarselt vahetuvaid näitusi.

Tartu on ka koduks mitmetele muuseumidele, mis tutvustavad linna ajalugu, kultuuri ja kunsti. Tartu Ülikooli Ajaloomuuseum pakub ülevaadet ülikooli ajaloost ja kultuurist ning Eesti Rahva Muuseum tutvustab Eesti rahvuskultuuri. Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum keskendub spordile ja olümpiamängudele.

Teatrihuvilistele pakub Tartu mitmeid võimalusi, sealhulgas Vanemuine, mis on üks Eesti suuremaid teatreid ning pakub nii draama-, muusika- kui ka balletietendusi. Linnas on ka mitmeid väiksemaid teatreid, nagu näiteks Teater Must Kast ja Teater Vanemuine 2.

Lisaks on Tartus mitmeid kultuurikeskusi, kus toimuvad erinevad üritused ja näitused. Näiteks Eesti Rahva Muuseumi kultuurikeskuses saab tutvuda erinevate rahvaste kultuuriga ning Genialistide Klubis toimuvad regulaarselt erinevad kontserdid ja üritused.

Tartu tänavad on kaunistatud mitmete skulptuuride ja monumentidega, mis on osa linna kultuuripärandist. Näiteks Raekoja platsil asuv Tartu Raekoda on üks linna tuntumaid vaatamisväärsusi, samuti on populaarne külastada Emajõe kaldal asuvat Kissing Studentsi skulptuuri.

Kokkuvõttes pakub Tartu oma külastajatele mitmeid võimalusi kultuuri ja kunsti nautimiseks ning linna rikkalik kultuuripärand on kindlasti üks põhjustest, miks Tartu on üks Eesti populaarsemaid turismisihtkohti.

Mida teha Tartus: vaba aja veetmine

Tartus on palju võimalusi vaba aja veetmiseks nii perega kui ka sõpradega. Siin leidub tegevusi nii seiklusjanulistele kui ka meelelahutust otsivatele inimestele.

Kui otsid seiklusi, siis võid külastada siseseiklusparki. Seal saab proovile panna oma osavuse ja tasakaalu ning nautida adrenaliinirohkeid elamusi. Perega koos võib külastada teaduskeskus AHHAA-d, mis pakub avastamisrõõmu ja õppimisvõimalusi igas vanuses külastajatele.

Kui soovid lõõgastuda, siis Tartus on palju ilusaid parke ja aedu, kus saab nautida värsket õhku ja linnulaulu. Üks populaarsemaid on Toomemägi, kust avaneb kaunis vaade linnale. Kesklinna lähedal asub ka Emajõe ääres asuv Karlova park, mis on ideaalne koht pikniku pidamiseks ja jalutamiseks.

Kui soovid meelelahutust, siis Tartus on mitmeid baare ja restorane, kus saab nautida head toitu ja jooki ning veeta aega sõpradega. Kino Ekraan pakub laia valikut filme erinevatele maitsetele.

Tartus toimub aastaringselt palju erinevaid festivalid ja üritusi. Näiteks toimub juulis Tartu Hansapäevad, kus saab nautida keskaegset atmosfääri ning erinevaid kontserte ja etendusi.

Kokkuvõttes on Tartus palju erinevaid võimalusi vaba aja veetmiseks ning igaüks leiab siit midagi endale sobivat.

Mida teha Tartus: loodus ja vabaõhu tegevused

Tartu on ideaalne koht looduse ja vabaõhu armastajatele. Emajõgi ja selle kaldad pakuvad suurepärast võimalust nautida loodust ja veepuhkust. Emajõe rand on suurepärane koht ujumiseks ja päevitamiseks. Lisaks saavad külastajad rentida paate ja kanuusid, et nautida jõe ilu.

Toomemägi on suurepärane koht jalutamiseks ja pikniku pidamiseks. Park on täis rohelust ja kauneid vaateid linnale. Toomemäel asub ka Tartu Ülikooli peahoone, mis on suurepärane näide neogooti stiilis arhitektuurist.

Tartu looduskeskus asub looduskaitsealal ning pakub külastajatele võimalust õppida rohkem Eesti looduse kohta. Külastajad saavad osaleda matkadel, vaadata loodusfilme ja uurida interaktiivseid näitusi.

Talvel pakub Tartu suusaradu ja kelgumägesid, kus saab nautida talviseid tegevusi. Lõunakeskus pakub ka sisekelgutamist ja bowlingut.

Vaateplatvormid on suurepärased kohad, kust nautida kauneid vaateid Tartule. Näiteks Raadi mõisa park pakub suurepärast vaadet järvele ja ümbruskonnale. Teine suurepärane koht vaadete nautimiseks on Toomemäe vaateplatvorm.

Kokkuvõttes on Tartu ideaalne koht looduse ja vabaõhu tegevuste nautimiseks. Emajõgi, pargid, looduskaitsealad ja vaateplatvormid pakuvad suurepärast võimalust nautida Eesti looduse ilu.

Mida teha Tartus: toit ja jook

Tartu on täis erinevaid restorane, kohvikuid ja baare, kus on võimalik nautida maitsvaid toite ja jooke. Siin on mõned soovitused parimate söögikohtade leidmiseks Tartus.

Restoranid

Tartus on palju restorane, mis pakuvad erinevaid toite ja maitseid. Üks parimaid restorane Tartus on Werner, kus on võimalik nautida nii Eesti kui ka rahvusvahelisi maitseid. Restoran Polpo on aga tuntud oma maitsvate mereandide poolest.

Kohvikud

Tartus on palju erinevaid kohvikuid, kus on võimalik nautida maitsvat kohvi ja suupisteid. Üks populaarsemaid kohvikuid Tartus on Werner Cafe, kus on võimalik nautida maitsvat kohvi ning erinevaid suupisteid ja magustoite. Kohvik Tassikoogid on aga tuntud oma maitsvate kookide poolest. Kui ei soovi nautida ainult kodust küpsisetorti, siis soovitame kindlasti külastada neid kohvikuid.

Parimad söögikohad

Tartus on palju erinevaid söögikohti, kus on võimalik nautida maitsvat toitu ja jooki. Üks parimaid söögikohti Tartus on Karlova Kohv, kus on võimalik nautida maitsvat kohvi ja erinevaid suupisteid ning samal ajal nautida hubast atmosfääri. Meat Market on aga tuntud oma maitsvate burgerite ja liharoogade poolest. Lisaks pakuvad nad ka suurepärast valikut käsitööõllesid.

Kokkuvõttes on Tartu suurepärane koht, kus nautida erinevaid maitseid ja toite. Restoranid, kohvikud ja söögikohad pakuvad suurepärast teenindust ning maitsvat toitu ja jooki.

Mida teha Tartus: majutus

Tartus on palju erinevaid hotelle, mis sobivad erinevatele eelistustele ja eelarvetele. Üks populaarne valik on hotell “Dorpat”, mis asub Emajõe kaldal ja pakub kauneid vaateid linnale. Hotellis on 205 tuba, sealhulgas sviidid, peretoad ja ratastoolisõbralikud toad. Lisaks on hotellis restoran, kohvik ja saunakeskus.

Teine hea valik on hotell “London”, mis asub kesklinnas ja pakub mugavaid tube, sealhulgas peretube ja sviite. Hotellis on ka restoran, kus pakutakse nii hommiku- kui õhtusööki.

Kui soovite midagi erilisemat, siis võite proovida hotelli “Antonius”, mis asub ajaloolises hoones ja pakub luksuslikke tube, sealhulgas sviite, kus on eraldi elutuba ja magamistuba. Hotellis on ka restoran, kus pakutakse kohalikke toite.

Kui soovite lõõgastuda, siis võite külastada V Spa’d, mis pakub erinevaid spaateenuseid, sealhulgas massaaže, näohooldusi ja kehahooldusi. Spaas on ka bassein, saunad ja jõusaal.

Üldiselt on Tartus palju erinevaid majutusvõimalusi, mis sobivad erinevatele eelistustele ja eelarvetele. Oluline on valida endale sobiv hotell või spa, et nautida oma Tartu külastust täielikult.

Mida teha Tartus koos lastega

Mida teha Tartus koos lastega
Mida teha Tartus koos lastega

Tartu on suurepärane koht, kus veeta aega koos lastega. Linna erinevad vaatamisväärsused ja meelelahutusasutused pakuvad palju võimalusi nii õppimiseks kui ka lõbuks.

Mänguasjamuuseum on üks populaarsemaid kohti, kuhu lastega minna. Tartu Mänguasjamuuseumis saavad lapsed näha erinevaid mänguasju erinevatelt aegadelt ja maadelt. Muuseumi külastus pakub äratundmisrõõmu ka vanematele külalistele. Lisaks on muuseumis ka erinevaid interaktiivseid tegevusi, mis muudavad külastuse veelgi lõbusamaks.

Teaduskeskus AHHAA on veel üks koht, kus lastega aega veeta. See on Baltimaade suurim teaduskeskus, mis pakub põnevaid seiklusi ja meelelahutuslikku ajaviidet kogu perele. AHHAA keskus annab uusi oskusi ja teadmisi, mis muudavad külastuse harivaks ja lõbusaks.

Aura veekeskus on ka suurepärane koht, kus lastega aega veeta. See on suur ja kaasaegne veekeskus, kus on palju erinevaid basseine ja atraktsioone. Lisaks on Aura veekeskuses ka saunad ja spaa-teenused, mis sobivad ka täiskasvanutele.

Kokkuvõttes on Tartu suurepärane koht, kus veeta aega koos lastega. Linna erinevad vaatamisväärsused ja meelelahutusasutused pakuvad palju võimalusi nii õppimiseks kui ka lõbuks. Mänguasjamuuseum, Teaduskeskus AHHAA ja Aura veekeskus on vaid mõned näited kohtadest, kus lastega aega veeta.

Tartu Spordi- ja Olümpiamuuseum

Tartu Spordi- ja Olümpiamuuseum on spordi, spordikultuuri ja spordiajaloo keskne muuseum. Muuseumi eesmärgiks on Eesti ajalooga seotud kehakultuuri- ja spordialase materjali kogumine, säilitamine, uurimine ning vahendamine hariduslikel, teaduslikel ja elamuslikel eesmärkidel.

Muuseumis on võimalik näha Eesti spordiajaloo olulisemaid sündmusi, tutvuda Eesti sportlaste saavutustega ja õppida spordi ajaloo kohta. Muuseumis on ka Eesti Spordi Kuulsuste Hall, kus on väljas Eesti spordi suurkujude portreed ja nende elulood.

Tartu Spordi- ja Olümpiamuuseum pakub rohkelt teadmisi-tegemisi igas vanuses spordisõbrale. Muuseumis on võimalik näha erinevaid spordialasid, spordivahendeid, autasusid ja dokumente. Lisaks on muuseumis interaktiivsed eksponaadid, mida saab ise proovida ja katsetada.

Muuseumis on ka spordi- ja olümpiamängude ajalugu tutvustav püsinäitus, kus on väljas olümpiamedalid, autasud ja spordivahendid. Muuseumis on ka võimalik vaadata spordiga seotud filme ja dokumentaalfilme.

Kokkuvõttes on Tartu Spordi- ja Olümpiamuuseum suurepärane koht spordihuvilistele, kes soovivad tutvuda Eesti spordiajalooga ning saada uusi teadmisi ja kogemusi.

Mida teha Tartus: Loodusmuuseum

Tartu Ülikooli Loodusmuuseum on üks põnevamaid kohti Tartus, kus külastajad saavad tutvuda Eesti loodusega. Muuseumi kogudes on enam kui 1,3 miljonit eksponaati, mis hõlmavad nii elus- kui ka elutut loodust.

Loodusmuuseumi näitused on interaktiivsed ja pakuvad külastajatele võimalust uurida Eesti looduse erinevaid tahke. Näiteks saab näha, kuidas kujunes Eesti maastik jääajal või uurida, millised loomad ja taimed elasid Eestis tuhandeid aastaid tagasi. Muuseumis on ka püsinäitused, mis tutvustavad Eesti loodust ja geoloogiat.

Lisaks püsinäitustele korraldab Loodusmuuseum erinevaid ajutisi näitusi ja üritusi. Näiteks on võimalik osaleda loodusõhtutel või külastada jääaja keskust, mis tutvustab jääaja kujunemist ja selle mõju Eesti maastikule.

Tartu Ülikooli Loodusmuuseum on suurepärane koht nii lastele kui ka täiskasvanutele, kes soovivad avastada Eesti looduse saladusi. Lisaks on muuseumi külastamine taskukohane, sest sissepääs on tasuta.

Mida teha Tartus: kirikud

Tartu on tuntud oma rikkaliku ajaloo ja kultuuripärandi poolest ning selles linnas on palju kirikuid, mis on avatud külastajatele. Üks tuntumaid kirikuid on Tartu Jaani kirik, mis on üks vanimaid ja suuremaid kirikuid Eestis. See kirik on ehitatud 14. sajandil ja on üks parimaid näiteid gooti stiilis arhitektuurist Eestis. Kirikus on kaunid vitraažaknad ja suur orel.

Teine tuntud Tartu kirik on Tartu Katoliku kirik, mis on ehitatud 19. sajandil. See kirik on tuntud oma kaunite vitraažakende ja barokkstiilis interjööri poolest. Kirikus on ka suur orel ja palju kunstiteoseid.

Lisaks nendele kahele kirikule on Tartus veel mitmeid teisi kirikuid, nagu Tartu Kolgata kirik ja Tartu Adventkirik. Kõik need kirikud on avatud külastajatele ning pakuvad võimalust tutvuda Tartu rikkaliku ajalooga ja kultuuripärandiga.

Kokkuvõttes on Tartu kirikud suurepärased kohad, kus külastajad saavad nautida kaunist arhitektuuri ja kunsti ning samal ajal tutvuda Tartu ajalooga.

Mida teha Tartus: ajaloolised ehitised

Tartu on tuntud oma ajalooliste ehitiste poolest, mis annavad linna omapärase ja unikaalse ilme. Siin on mõned Tartu ajaloolised ehitised, mida tasub kindlasti külastada.

Tartu loss

Tartu loss on üks Tartu kõige tuntumaid vaatamisväärsusi. See ehitati 13. sajandil ja on läbi aegade olnud oluline kindlustus ja kaitseehitis. Tänapäeval on Tartu lossis asuvad muuseumid, kus saab tutvuda Tartu ajalooga.

Raekoja plats

Raekoja plats on Tartu süda ja siin asub ka Tartu raekoda. Raekoda on ehitatud 18. sajandil ja on üks Tartu kõige ilusamaid ehitisi. Raekoja platsil asuvad ka mitmed kohvikud ja restoranid, kus saab nautida Tartu linnaelu.

Toomemägi

Toomemägi on üks Tartu kõige ilusamaid paiku. Siin asuvad Tartu Ülikooli peahoone ja Toomkirik. Toomkirik on ehitatud 13. sajandil ja on üks Tartu vanimaid ehitisi. Toomemäelt avaneb kaunis vaade Tartu linnale.

Mõisad

Tartu ümbruses asub mitmeid ilusaid mõisaid, mis on avatud külastajatele. Üks tuntumaid neist on Raadi mõis, mis asub Tartu kesklinnast vaid mõne kilomeetri kaugusel. Raadi mõis on ehitatud 19. sajandil ja on üks Tartu kõige ilusamaid mõisaid.

Tartu ajaloolised ehitised pakuvad külastajatele võimalust tutvuda Tartu ajalooga ning avastada linna omapära.

Mida teha Tartus: käsitöö õpitoad

Tartu on koduks mitmetele käsitöö õpitubadele, kus saab õppida erinevaid käsitöötehnikaid ja luua midagi oma kätega. Siin on mõned käsitöö õpitoad, mida külastada Tartus.

Tartu Käsitöö Maja

Tartu Käsitöö Maja on koht, kus saab osaleda erinevates käsitöö õpitubades. Siin saab õppida kudumist, heegeldamist, tikandit, keraamikat, klaasikunsti ja palju muud. Käsitöö Maja õpetajad on kogenud käsitöölised, kes jagavad oma teadmisi ja oskusi.

Käsitööpood Varalaegas

Käsitööpood Varalaegas asub Tartu vanalinnas ja on koht, kus saab osta käsitööd ja osaleda erinevates käsitöö õpitubades. Siin saab õppida kudumist, heegeldamist, tikkimist ja palju muud. Varalaeka õpetajad on kogenud käsitöölised, kes jagavad oma teadmisi ja oskusi.

Käsitööklubi Käsitööga Koos

Käsitööklubi Käsitööga Koos on koht, kus saab koos teiste käsitööhuvilistega õppida uusi käsitöötehnikaid ja jagada oma teadmisi ja oskusi. Käsitööklubis saab õppida kudumist, heegeldamist, tikkimist, keraamikat ja palju muud.

Käsitöö Õpituba Pärl

Käsitöö Õpituba Pärl asub Tartu kesklinnas ja on koht, kus saab õppida helmestega kaunistamist ja ehte valmistamist. Siin saab õppida erinevaid helmestega kaunistamise tehnikaid ja luua oma ehteid.

Kokkuvõttes on Tartu koduks mitmetele käsitöö õpitubadele, kus saab õppida erinevaid käsitöötehnikaid ja luua midagi oma kätega.

Mida teha Tartus: tuletornid

Tartus on mitmeid ajaloolisi tuletornid, mis pakuvad külastajatele suurepärast vaadet linnale ja selle ümbrusele. Siin on mõned tuletornid, mida kindlasti tasub külastada:

Emajõe Tuletorn

Emajõe tuletorn on üks Tartu populaarsemaid vaatamisväärsusi. See asub Emajõe ääres ning on avatud kõigile külastajatele. Tuletorni tippu ronides avaneb külastajatele kaunis panoraamvaade üle Tartu linna.

Kõrveküla Tuletorn

Kõrveküla tuletorn asub Tartu lähedal ning on suurepärane koht, kust nautida kaunist loodust ning merevaadet. Tuletorni juures on ka puhkeala, kus saab piknikku pidada või lihtsalt loodusest rõõmu tunda.

Rannamõisa Tuletorn

Rannamõisa tuletorn asub Tartust umbes 25 km kaugusel ning on üks Eesti kõrgemaid tuletornid. Tuletorni juures on ka muuseum, kus saab tutvuda tuletorni ajalooga ning mereohutusega.

Võnnu Tuletorn

Võnnu tuletorn asub Tartust umbes 40 km kaugusel ning on üks Eesti vanemaid tuletornid. Tuletorni juures on ka kohvik, kus saab nautida kohalikke toite ning imelist merevaadet.

Kokkuvõttes, Tartus on mitmeid ajaloolisi tuletornid, mis pakuvad külastajatele suurepärast vaadet linnale ja selle ümbrusele. Tuletornid on suurepärased kohad, kus nautida kaunist loodust ning merevaadet ning tutvuda tuletornide ajalooga.

Mida teha Tartus: tervis

Tartu on tuntud kui Eesti üks tervislikumaid linnu, kus on palju võimalusi tervislikuks eluviisiks ja keha treenimiseks. Siin on mõned näited Tartu tervisevõimalustest:

Terviserajad

Tartu on palju terviseradu, mis sobivad nii jooksjatele kui ka jalgratturitele. Näiteks on olemas Emajõe äärne terviserada, mis pakub kaunist vaadet ja võimalust end värskes õhus liigutada. Samuti on olemas ka palju metsaradu, mis sobivad matkamiseks ja looduses liikumiseks.

Spordiklubid

Tartus on palju spordiklubisid, mis pakuvad erinevaid treeninguid ja võimalusi keha treenimiseks. Näiteks on olemas MyFitness spordiklubi, kus on võimalik osaleda rühmatreeningutes ning treenida jõusaalis. Samuti on olemas ka Tartu Kalev spordiklubi, kus on võimalik osaleda erinevates spordialades, nagu ujumine, võrkpall või korvpall.

Tervislik toitumine

Tartus on palju tervisliku toitumise võimalusi, kus pakutakse värskeid ja tervislikke toiduaineid. Näiteks on olemas Tervislik Toitumine kohvik, kus pakutakse tervislikke hommikusööke, lõunasööke ja õhtusööke. Samuti on olemas ka palju tervisliku toidu poode, kus on võimalik osta tervislikke toiduaineid ja toidulisandeid.

Tervisekeskused

Tartus on ka palju tervisekeskusi, kus pakutakse erinevaid terviseteenuseid. Näiteks on olemas Fertilitas Tartu Kliinik, kus pakutakse viljatusravi ja naistearsti teenuseid. Samuti on olemas ka Tartu Kliinikum, kus pakutakse erinevaid meditsiiniteenuseid ja arstiabi.

Tartu on tervisliku eluviisi ja keha treenimise poolest rikas linn, kus on palju erinevaid võimalusi tervislikuks eluviisiks.

Mida teha Tartus: filmid

Tartu on tuntud oma mitmekülgse filmikultuuri poolest. Siin on palju kohti, kus saab vaadata nii uusi kui ka vanu filme.

Athena Keskus

Athena Keskus on multifunktsionaalne kultuurikeskus, kus toimuvad erinevad üritused, sealhulgas ka filmiõhtud. Athena Keskuse kinosaal on suur ja mugav ning seal on võimalik vaadata nii uusi kui ka vanu filme.

Tartu Elektriteater

Tartu Elektriteater on alternatiivne kino, mis asub Tartu kesklinnas. See on tuntud oma erilise atmosfääri ja erinevate filmifestivalide poolest. Tartu Elektriteatris näidatakse peamiselt kunstilisi filme ning seal on võimalik osa võtta ka erinevatest filmialastest üritustest.

Tartus on palju kohti, kus saab nautida filme. Kino Ekraan, Athena Keskus ja Tartu Elektriteater on vaid mõned neist. Olenemata sellest, kas otsite uusi või vanu filme, on Tartus kindlasti midagi teie jaoks.

Mida teha Tartus: vaatamisväärsused

Tartu on täis huvitavaid vaatamisväärsusi, mis sobivad igale maitsele. Üks populaarsemaid vaatamisväärsusi on Tartu Ülikooli peahoone, mis on üks Eesti vanimaid ja kaunimaid hooneid. Peahoone asub Toomemäel ning sellel on pikk ajalugu, mis ulatub tagasi 19. sajandisse. Hoone on avatud külastajatele ning seal saab näha Tartu Ülikooli ajalugu ja kultuuripärandit.

Teine populaarne vaatamisväärsus on Tartu Raekoja plats, mis on linnasüdameks ja kohtumispaigaks nii kohalikele kui ka turistidele. Platsil asub Tartu Raekoda, mis on ehitatud 18. sajandil ja on üks linna tähtsamaid ajaloolisi hooneid. Raekoja platsil on ka mitmeid restorane, kohvikuid ja poode, kus saab nautida Tartu linnaelu.

Tartu on tuntud ka oma muuseumide poolest. Üks populaarsemaid muuseume on Eesti Rahva Muuseum, mis asub Raadil. Muuseumis saab tutvuda Eesti rahva ajaloo, kultuuri ja traditsioonidega. Muuseumis on palju põnevaid eksponaate ning interaktiivseid näitusi, mis sobivad kogu perele.

Tartus on ka mitmeid teaduskeskuseid, mis pakuvad põnevat ajaviidet ja õppimisvõimalusi. Üks neist on AHHAA teaduskeskus, mis asub Lõunakeskuses. AHHAA on Baltimaade suurim teaduskeskus ja pakub interaktiivseid näitusi ja eksperimente, mis sobivad nii lastele kui ka täiskasvanutele.

Tartu on tuntud ka oma ilusa looduse poolest. Üks populaarsemaid looduskauneid kohti on Emajõe Suursoo, mis asub Tartu lähistel. Suursoo on suur rabaala, kus on palju haruldasi taimi ja loomi. Seal saab matkata ja nautida kaunist loodust.

Kokkuvõttes on Tartu täis huvitavaid vaatamisväärsusi, mis sobivad igale maitsele. Seal on palju ajaloolisi hooneid, muuseume, teaduskeskuseid ja looduskauneid kohti, mis pakuvad põnevat ajaviidet ja õppimisvõimalusi.

Mida teha Tartus: pargid ja aiad

Tartus on palju rohelust ja ilusaid parke, kus saab nautida värsket õhku ja linnulaulu. Üks populaarsemaid on Toomemägi, kust avaneb kaunis vaade linnale.

Kesklinna lähedal asub ka Emajõe ääres asuv Karlova park, mis on ideaalne koht pikniku pidamiseks ja jalutamiseks. Park on suur ja seal on palju erinevaid tegevusi. Näiteks saab seal mängida erinevaid sportmänge, lastele on olemas mänguväljakud ning park on ka suurepärane koht jooksuharrastajatele.

Teine populaarne park Tartus on Raadi park. See on suur ja ilus park, kus on palju erinevaid tegevusi. Seal on näiteks laste mänguväljakud, jalgpalliväljakud, korvpalliväljakud ja palju muud. Raadi park on ka suurepärane koht pikniku pidamiseks ning seal on olemas ka grillimisvõimalused.

Lisaks nendele parkidele on Tartus veel palju teisi kauneid parke ja aedu, mis on külastamist väärt. Näiteks on olemas Tartu Ülikooli botaanikaaed, kus on palju erinevaid taimi ja lilli ning kus saab nautida kaunist loodust.

Kokkuvõttes on Tartus palju erinevaid parke ja aedu, kus saab nautida värsket õhku ja loodust ning veeta aega pere ja sõpradega.

Sagedased küsimused

Milliseid lastega sõbralikke tegevusi Tartus soovitate?

Tartus on palju tegevusi, mis sobivad lastega peredele. Üks parimaid kohti on kindlasti teaduskeskus AHHAA, kus saab teadust avastada ja lõbusalt aega veeta. Lisaks on Tartus ka mitmeid teisi muuseume, nagu näiteks Tartu Loomemajanduskeskuse galerii, mis pakuvad harivat meelelahutust. Lisaks on Tartus palju pargid ja mänguväljakud, kus lapsed saavad värskes õhus mängida.

Millised on Tartu populaarseimad muuseumid?

Tartus on mitmeid populaarseid muuseume, mis pakuvad huvitavat ajaloolist ja kultuurilist teavet. Üks tuntumaid on Tartu Ülikooli ajaloomuuseum, kus saab tutvuda Tartu Ülikooli ajalooga. Teine populaarne muuseum on Eesti Rahva Muuseum, mis keskendub Eesti rahvuskultuurile.

Kus toimuvad täna Tartus üritused?

Tartus toimub alati midagi huvitavat. Üritusi korraldatakse mitmes erinevas kohas, nagu näiteks Tartu Vanemuise kontserdimaja, Eesti Rahva Muuseum ja Tartu Laululava. Lisaks on Tartus palju erinevaid baare ja klubisid, kus toimuvad kontserdid ja üritused.

Milliseid vaatamisväärsusi soovitate Tartus külastada?

Tartus on palju huvitavaid vaatamisväärsusi, mis pakuvad võimalust tutvuda linna ajaloo ja kultuuriga. Üks parimaid kohti on kindlasti Tartu Raekoja plats, mis on linna südames ja kus saab näha kaunist arhitektuuri. Teine populaarne koht on Toomemägi, mis on kaunis park, kus saab nautida imelist vaadet linnale.

Millised on Tartu parimad kontserdid?

Tartus toimub palju erinevaid kontserte, mis pakuvad erinevaid muusikastiile. Üks populaarseimaid kohti on kindlasti Tartu Vanemuise kontserdimaja, kus toimuvad sageli klassikalise muusika kontserdid. Lisaks on Tartus ka mitmeid baare ja klubisid, kus toimuvad erinevad kontserdid.

Kuhu minna lastega Tartus, et veeta aktiivne päev?

Tartus on palju tegevusi, mis sobivad lastega peredele. Üks parimaid kohti on kindlasti teaduskeskus AHHAA, kus saab teadust avastada ja lõbusalt aega veeta. Lisaks on Tartus ka mitmeid teisi muuseume, nagu näiteks Tartu Loomemajanduskeskuse galerii, mis pakuvad harivat meelelahutust. Lisaks on Tartus palju pargid ja mänguväljakud, kus lapsed saavad värskes õhus mängida.

Kui elada Tartus, siis kuhu võiks minna ja mida seal teha?

Hea koht kodusest Tartust lahkumiseks on Tallinn. Aga mida teha Tallinnas? Tallinnas saab külastada näiteks loomaaeda või jalutada vanalinnas.