Eeldatav lugemise aeg: 4 minutit
Eesti Vabariigi aastapäev ehk iseseisvuspäev 2024. aastal toimub 24. veebruaril, mis langeb laupäevale. Eesti Vabariigi aastapäev on üks olulisemaid pühi Eestis, tähistades riigi iseseisvuse väljakuulutamist 24. veebruaril 1918. Eesti Vabariigi aastapäev on ainus rahvuspüha Eestis. Eesti Vabariigi aastapäev on puhkepäev ehk vaba päev. Eesti Vabariigi aastapäev on ka kohustuslik lipupäev.
Eesti Vabariigi aastapäevale eelnev päev ehk 23. veebruar 2024 on lühendatud tööpäev.
Eesti Vabariigi aastapäeval korraldatakse üle kogu riigi mitmesuguseid üritusi ja tseremooniaid, mis mälestavad sõjalisi ja poliitilisi saavutusi, mis aitasid kaasa Eesti riigi iseseisvusele ja suveräänsusele.
Eesti Vabariigi aastapäev 2024 üritused
Eesti Vabariigi aastapäeval 2024. aastal korraldatakse mitmeid olulisi üritusi ja tseremooniaid.
Mõned neist on järgnevad:
- Lipu heiskamine Toompeal, linna- ja vallakeskustes;
- Pärgade asetamise tseremoonia Vabadussõja ausammaste jalamitele üle Eesti;
- Eesti Vabariigi aastapäeva jumalateenistused;
- Kaitseväe paraad;
- Eesti Vabariigi aastapäevale pühendatud kontserdid;
- Eesti Vabariigi Presidendi kõne Eesti Vabariigi aastapäeva raames;
- jne.
Eesti Vabariigi aastapäev 2024: Lipu heiskamine Toompeal
Üks traditsioonilisi tseremooniaid Eesti Vabariigi aastapäeval on lipu heiskamise tseremoonia Toompeal. Eesti Vabariigi lipp heisatakse Pikk Hermanni torni. Eesti Vabariigi aastapäeva lipu heiskamise tseremoonia Toompeal korraldatakse Kuberneri aias.
Eesti Vabariigi aastapäev 2024 lipu heiskamise üritus Toompeal algab 24. veebruaril kell 7:34 hümni saatel riigilipu heiskamisega. Üritusel peab kõne Riigikogu esimees ning õnnistussõnad ütleb Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop. Üritusel loetakse ette ka Eesti Vabariigi iseseisvusmanifest.
Eesti Vabariigi aastapäeva lipu heiskamise tseremooniast teeb otseülekande ka ETV.
Eesti Vabariigi aastapäev 2024: Pärgade asetamine Vabadussõja võidusamba jalamile
Pärgade asetamine Vabadussõja võidusamba jalamile on ka üks oluline traditsioon Eesti Vabariigi aastapäeval. Eesti Vabariigi aastapäeva raames toimub pärgade asetamine Vabadussõja võidusamba jalamile kell 09:00. Tseremoonial asetatakse pärjad Vabadussõja võidusambale ning kõne peab Eesti Vabariigi peaminister. Tseremooniat saab jälgida ka ERR vahendusel.
Eesti Vabariigi aastapäeva jumalateenistused
Traditsiooniliselt peetakse Eesti Vabariigi aastapäeva puhul üle Eesti mitmeid jumalateenistusi. Näiteks 24. veebruaril 2024 kell 10:15 algab Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus Eesti Vabariigi aastapäevale pühendatud jumalateenistus. Jumalateenistuse viib läbi Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop.
Enda kodukoha Eesti Vabariigi aastapäeva raames korraldatavate jumalateenistuste info saamiseks võtke ühendust enda kodukoha kirikuga.
EV106: Kaitseväe paraad
Eesti Vabariigi aastapäevale pühendatud Kaitseväe paraad algab Tallinnas Vabaduse väljakul 24. veebruaril 2024 kell 12:00. Eesti Vabariigi aastapäev 2024 kaitseväe paraadi võtab vastu Eesti Vabariigi President, paraadi juhatab kaitseväe juhataja. Paraadil osalevad nii Eesti kui ka liitlaste üksused.
Eesti kaitseväe paraadil on näha nii Eesti kui ka Eesti liitlaste tehnikat, millega saavad huvilised tutvuda peale paraadi. Sobiva ilma korral teevad paraadist ülelennu erinevad Eesti ja liitlaste õhusõidukid.
EV106 kaitseväe paraadi peaproov algab 23. veebruaril kell 21.00 Vabaduse väljakul Tallinnas.
EV106 raames korraldatava Kaitseväe paraadi ajal on Tallinna kesklinnas liiklus häiritud.
Eesti Vabariigi aastapäeva Presidendi kõne
Eesti Vabariigi President peab Eesti Vabariigi aastapäeva kõne laupäeval, 24. veebruaril 2024 kell 18:00. Eesti Vabariigi aastapäev 2024 presidendi kõnest teeb otseülekande ka ETV. Presidendi kõnele eelneb Presidendi vastuvõtt ja järgneb Eesti Vabariigi aastapäevale pühendatud kontsert, mida saab jälgida ERR vahendusel.
Korduma Kippuvad Küsimused
Eesti Vabariigi aastapäev toimub 24. veebruaril. 2024. aastal on tegemist laupäevaga.
Eesti Vabariigi aastapäev on vaba päev ehk puhkepäev.
Eesti Vabariigi aastapäevale eelnev päev ehk 23. veebruar on lühendatud tööpäev.
Suur reede 2024. aastal on 29. märtsil ja ülestõusmispühade 1. püha 2024. aastal toimub 31. märtsil.