Aafrika riigid: põhjalik ülevaade ja olulised faktid

Aafrika on suuruselt teine maailmajagu, mis hõlmab umbes 30,3 miljonit ruutkilomeetrit maismaad, milles ligikaudu 2 protsenti moodustavad saared. Aafrika on ülimalt mitmekesise loodus- ja kultuuripärandiga piirkond, kus elab rohkem kui 1,3 miljardit inimest ja leidub 54 iseseisvat riiki (2022 seisuga). Aafrika riigid on mitmekesised enda ajaloo, looduse, maavarade ning kultuuri poolest.

Aafrika riigid
Aafrika riigid

Aafrika riikide nimekiri

Aafrikas on 54  riiki.

  1. Alžeeria
  2. Angola
  3. Benin
  4. Botswana
  5. Burkina Faso
  6. Burundi
  7. Cabo Verde
  8. Djibouti
  9. Egiptus
  10. Ekvatoriaal-Guinea
  11. Etioopia
  12. Gabon
  13. Gambia
  14. Ghana
  15. Guinea
  16. Guinea-Bissau
  17. Elevandiluurannik
  18. Kamerun
  19. Keenia
  20. Komoorid
  21. Kongo DV (Kongo Demokraatlik Vabariik)
  22. Kongo VV (Kongo Vabariik)
  23. Lesotho
  24. Libeeria
  25. Liibüa
  26. Lõuna-Aafrika Vabariik
  27. Lõuna-Sudaan
  28. Lõuna-Sudaan
  29. Madagaskar
  30. Malawi
  31. Mali
  32. Maroko
  33. Mauritaania
  34. Mauritius
  35. Mosambiik
  36. Namiibia
  37. Niger
  38. Nigeeria
  39. Namiibia
  40. Rwanda
  41. Sambia
  42. Sao Tome ja Principe
  43. Seišellid
  44. Senegal
  45. Seišellid
  46. Sierra Leone
  47. Somaalia
  48. Sudaan
  49. Svaasimaa
  50. Seišellid
  51. Tansaania
  52. Togo
  53. Tuneesia
  54. Uganda

Märkus: See loetelu on koostatud jaanuar 2022 seisuga ning võib olla tänaseks muutunud, kui tekivad muudatused riikide staatustes või uute riikide tekkimises.

Aafrika riikide ülevaade

Aafrika on maailma suuruselt teine manner, kus asub 54 erinevat riiki. Selles suures ja mitmekülgses maailmajaos elab enam kui miljard inimest. Aafrika riigid jagunevad geograafiliselt erinevatesse piirkondadesse: Põhja-, Kesk-, Lõuna-, Ida- ja Lääne-Aafrika riigid.

Aafrika riigid hõlmavad suuri alasid: alates Kesk-Aafrika Vabariigist, mille pealinn on Bangui, kuni mereäärsete riikideni Põhja-Aafrikas, nagu näiteks Maroko. Aafrika riigipiirid tekkisid valdavalt välja koloniaalajastul, mis on jätnud pärandiks keerulised poliitilised ja majanduslikud suhted nende maade vahel. Viimastel aastakümnetel on Aafrika riigid teinud mitmesuguseid püüdlusi piirkondliku koostöö ja arengu nimel, näiteks Aafrika Liidu asutamisega 2002. aastal, et soodustada kontinenti ühendavat koostööd ja tugevdada suveräänsust.

Aafrika riikide esiletõstmine on oluline kultuuri- ja ajalooaspektide mõistmiseks, samuti nende ainulaadsete keskkonnaalaste ja majandusarengu väljakutsete paremaks tunnetamiseks.

Aafrika märkimisväärne bioloogiline mitmekesisus ja erinevad kliimavöötmed soosivad rikkalikku loodusvarade hulka, mis mängib olulist rolli nii kohaliku kui ka globaalse majanduse ja ökoloogia seisukohast. Sellegipoolest seisavad paljud Aafrika riigid silmitsi mitmesuguste probleemidega, nagu vaesuse, poliitilise ebastabiilsuse ja looduskatastroofid.

Põhja-Aafrika riigid

Põhja-Aafrika hõlmab riike, mis paiknevad Sahara kõrbe põhjaosas. Mõned selle piirkonna peamised riigid on Alžeeria, Egiptus, Maroko ja Tuneesia. Põhja-Aafrika on tuntud oma ajalooliste, kultuuriliste ja arhitektuuriliste vaatamisväärsuste poolest, sealhulgas Egiptuse püramiidid ja Maroko vanalinnad.

Kesk-Aafrika riigid

Kesk-Aafrika piirkond hõlmab selliseid riike nagu Tšaad, Kongo Vabariik ja Kesk-Aafrika Vabariik. See on elurikkuse poolest väga mitmekesine piirkond, mis sisaldab troopilisi metsasid, savanne ja kõrbeid. Kesk-Aafrika riikides on palju rahvusparke, kus külastajad saavad nautida piirkonna looduse ilu.

Lõuna-Aafrika riigid

Lõuna-Aafrika piirkonda kuuluvad riigid nagu näiteks Lõuna-Aafrika Vabariik, Namibia, Botswana, Svaasimaa ja Lesotho. See piirkond on tuntud oma rikkaliku loodusparkide poolest, sealhulgas Krugeri rahvuspark Lõuna-Aafrikas. Lisaks on Lõuna-Aafrika regioonis rikkalik veinikultuur, mille poolest on tuntud ka Kaplinn.

Ida-Aafrika riigid

Ida-Aafrika hõlmab riike nagu Etioopia ja Madagaskar. See piirkond on tuntud oma loodusliku ilu poolest, sealhulgas Serengeti rahvusparki ja Kilimanjaro mägi. Etioopia on ajalooliselt oluline riik, mis on tuntud oma iidsete kultuuri- ja arhitektuuriliste vaatamisväärsuste, näiteks Axumi obeliskide poolest.

Lääne-Aafrika riigid

Lääne-Aafrika hõlmab riike nagu Ghana, Senegal, Nigeria ja Mali. See piirkond on rikas kultuuri-, ajaloo- ja muusikatraditsioonide poolest. Näiteks on Mali tuntud oma ajalooliste linnade Timbuktu ja Djenne poolest, mis on kuulsad islami arhitektuuri ja hariduskeskuste poolest.

Aafrika pealinnad

Aafrika on suuruselt teine manner, mis koosneb 54 riigist. Igal riigil on oma pealinn, mis on üldjuhul riigi poliitilise, kultuurilise ja majandusliku tegevuse keskpunkt. Anname siin lühikese ülevaate mõnest Aafrika pealinnast.

Lääne-Aafrika riigid ja nende pealinnad: Lääne-Aafrika regioon hõlmab 16 riiki, millest mõned pealinnad on Abidjan (Côte d’Ivoire), Accra (Ghana), Abuja (Nigeeria) ja Dakar (Senegal). Abuja on Nigeeria pealinn ja ühtlasi üks kiiremini kasvavaid linnu Aafrikas. Accra, Ghana pealinn, on teada oma rikka ajaloo ja kultuuri poolest.

Põhja-Aafrika riigid ja nende pealinnad: Põhja-Aafrika koosneb viiest riigist, millest mõned tähtsamad pealinnad on Kairo (Egiptus), Rabat (Maroko) ja Tunis (Tuneesia). Kairo peetakse üheks vanimaks ja suurimaks linnaks Aafrikas, kunagise suure Egiptuse tsivilisatsiooni keskpunktiks. Rabat on Maroko pealinn, kus asub ka UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluv Chellah nekropol.

Ida-Aafrika: Ida-Aafrika riikide hulka kuuluvad näiteks Keenia, Tansaania, Uganda ja Rwanda. Nende riikide pealinnad on Nairobi (Keenia), Dodoma (Tansaania), Kampala (Uganda) ja Kigali (Rwanda). Nairobi on Keenia suurim linn ja kasvav majanduskeskus, samas kui Dodoma on Tansaania administratiivne keskus ja huvitava arhitektuuriga linn.

Lõuna-Aafrika: Lõuna-Aafrika riikidesse kuuluvad Lõuna-Aafrika Vabariik, Namibia, Botswana ja Lesotho. Nende pealinnad on Pretoria (Lõuna-Aafrika Vabariik), Windhoek (Namibia), Gaborone (Botswana) ja Maseru (Lesotho). Pretoria on Lõuna-Aafrika Vabariigi üks kolmest pealinnast ja tähtis õiguslik ja administratiivne keskus.

Aafrika riigid
Aafrika riigid

Kesk-Aafrika: Kesk-Aafrika regioonis on palju looduslikult mitmekesiseid riike, nagu Kamerun, Tšaad ja Kongo Demokraatlik Vabariik. Selles piirkonnas asuvate pealinnade valik hõlmab Yaoundé (Kamerun), Ndjamena (Tšaad) ja Kinshasa (Kongo Demokraatlik Vabariik). Kinshasa, mida peetakse Kongo Demokraatliku Vabariigi südameks, on Aafrika üks suurimaid linnu.

Kokkuvõttes on Aafrika pealinnad mitmekesised ja rikkaliku ajaloo ja kultuuriga linnad. Need keskused on sageli nii siseriiklike kui ka globaalsete suhete olulised sõlmpunktid, kus asuvad olulised asutused ja organisatsioonid.